Ductile Iron
Cast IronStronger than gray iron, stable roughing
Calculate with this material| Category | Cast Iron |
|---|---|
| Cutting speed range | 55-140 m/min |
| Recommended speed | 90 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.08 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.12 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.2 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2 mm |
| Hardness | 180 HB |
| Density | 7.1 g/cm³ |
| Machinability | Good |
| Coolant | Dry cutting preferred |
| Tool material | Carbide |