Austempered Ductile Iron
Cast IronAustempered Ductile Iron reference cutting data for setup planning.
Calculate with this material| Category | Cast Iron |
|---|---|
| Cutting speed range | 50-160 m/min |
| Recommended speed | 95 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.08 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.12 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.2 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2.2 mm |
| Hardness | 180-260 HB |
| Density | 7.2 g/cm³ |
| Machinability | Good |
| Coolant | Dry cutting preferred |
| Tool material | Carbide |