Acrylic
PlasticUse sharp edges to prevent cracking
Calculate with this material| Category | Plastic |
|---|---|
| Cutting speed range | 150-400 m/min |
| Recommended speed | 250 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.09 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.14 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.3 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2.5 mm |
| Hardness | Rockwell M95 |
| Density | 1.18 g/cm³ |
| Machinability | Good |
| Coolant | Air blast |
| Tool material | Polished carbide |