Delrin (POM)
PlasticUse sharp tools, avoid heat buildup
Calculate with this material| Category | Plastic |
|---|---|
| Cutting speed range | 200-600 m/min |
| Recommended speed | 400 m/min |
| Chip load (small) | 0.08 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.15 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.25 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.5 mm |
| Depth of cut (roughing) | 4 mm |
| Hardness | Rockwell M90 |
| Density | 1.41 g/cm³ |
| Machinability | Excellent |
| Coolant | Air blast |
| Tool material | Polished carbide |