Alloy Steel 4340
SteelHigh-strength alloy, reduce heat
Calculate with this material| Category | Steel |
|---|---|
| Cutting speed range | 45-110 m/min |
| Recommended speed | 75 m/min |
| Chip load (small) | 0.03 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.07 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.1 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.2 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1.5 mm |
| Hardness | 220 HB |
| Density | 7.85 g/cm³ |
| Machinability | Fair |
| Coolant | Flood coolant |
| Tool material | Carbide |