Titanium Grade 2
TitaniumCommercially pure titanium
Calculate with this material| Category | Titanium |
|---|---|
| Cutting speed range | 25-50 m/min |
| Recommended speed | 35 m/min |
| Chip load (small) | 0.03 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.06 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.09 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.15 mm |
| Depth of cut (roughing) | 0.9 mm |
| Hardness | 160 HB |
| Density | 4.51 g/cm³ |
| Machinability | Difficult |
| Coolant | Flood coolant mandatory |
| Tool material | Carbide |