Brass C260
BrassCartridge brass with clean chips
Calculate with this material| Category | Brass |
|---|---|
| Cutting speed range | 120-320 m/min |
| Recommended speed | 220 m/min |
| Chip load (small) | 0.05 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.1 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.16 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.3 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2.8 mm |
| Hardness | 85 HB |
| Density | 8.53 g/cm³ |
| Machinability | Excellent |
| Coolant | Dry or light coolant |
| Tool material | Carbide / HSS |