Tin Bronze C907
BrassTin Bronze C907 reference cutting data for setup planning.
Calculate with this material| Category | Brass |
|---|---|
| Cutting speed range | 100-320 m/min |
| Recommended speed | 210 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.09 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.15 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.25 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2.4 mm |
| Hardness | 80-180 HB |
| Density | 8.6 g/cm³ |
| Machinability | Excellent |
| Coolant | Dry or light coolant |
| Tool material | Carbide / HSS |