Gray Iron
Cast IronDry chips, good damping
Calculate with this material| Category | Cast Iron |
|---|---|
| Cutting speed range | 60-160 m/min |
| Recommended speed | 100 m/min |
| Chip load (small) | 0.05 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.1 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.14 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.25 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2.5 mm |
| Hardness | 200 HB |
| Density | 7.2 g/cm³ |
| Machinability | Excellent |
| Coolant | Dry cutting preferred |
| Tool material | Carbide |