Copper C110
CopperHigh conductivity copper, gummy chips
Calculate with this material| Category | Copper |
|---|---|
| Cutting speed range | 90-240 m/min |
| Recommended speed | 150 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.08 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.12 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.2 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1.5 mm |
| Hardness | 75 HB |
| Density | 8.94 g/cm³ |
| Machinability | Moderate |
| Coolant | Light oil or mist |
| Tool material | Polished carbide |