PEEK
PlasticHigh-performance polymer, avoid overheating
Calculate with this material| Category | Plastic |
|---|---|
| Cutting speed range | 120-260 m/min |
| Recommended speed | 180 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.08 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.14 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.2 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1.5 mm |
| Hardness | Rockwell M99 |
| Density | 1.31 g/cm³ |
| Machinability | Moderate |
| Coolant | Air blast |
| Tool material | Polished carbide |