Stainless Steel 304
StainlessWork hardening tendency, maintain consistent chip load
Calculate with this material| Category | Stainless |
|---|---|
| Cutting speed range | 40-100 m/min |
| Recommended speed | 70 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.08 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.12 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.2 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1.5 mm |
| Hardness | 150-200 HB |
| Density | 8 g/cm³ |
| Machinability | Moderate |
| Coolant | High-flow coolant |
| Tool material | Carbide |