Stainless Steel 316
StainlessMore difficult than 304, use sharp tools
Calculate with this material| Category | Stainless |
|---|---|
| Cutting speed range | 35-90 m/min |
| Recommended speed | 60 m/min |
| Chip load (small) | 0.03 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.07 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.11 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.2 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1.2 mm |
| Hardness | 160-220 HB |
| Density | 8 g/cm³ |
| Machinability | Fair |
| Coolant | High-flow coolant |
| Tool material | Carbide |