Brass C360
BrassFree machining, excellent chip formation
Calculate with this material| Category | Brass |
|---|---|
| Cutting speed range | 150-400 m/min |
| Recommended speed | 250 m/min |
| Chip load (small) | 0.05 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.1 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.18 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.3 mm |
| Depth of cut (roughing) | 3 mm |
| Hardness | 80 HB |
| Density | 8.49 g/cm³ |
| Machinability | Excellent |
| Coolant | Dry or light coolant |
| Tool material | Carbide / HSS |