Beryllium Copper
CopperStrong copper alloy, stable finish
Calculate with this material| Category | Copper |
|---|---|
| Cutting speed range | 70-180 m/min |
| Recommended speed | 120 m/min |
| Chip load (small) | 0.03 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.06 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.1 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.15 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1.2 mm |
| Hardness | 200 HB |
| Density | 8.26 g/cm³ |
| Machinability | Good |
| Coolant | Mist coolant |
| Tool material | Carbide |