Stainless 13-8PH
StainlessStainless 13-8PH reference cutting data for setup planning.
Calculate with this material| Category | Stainless |
|---|---|
| Cutting speed range | 25-90 m/min |
| Recommended speed | 55 m/min |
| Chip load (small) | 0.03 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.06 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.09 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.15 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1.2 mm |
| Hardness | 170-300 HB |
| Density | 7.9 g/cm³ |
| Machinability | Fair |
| Coolant | High-flow coolant |
| Tool material | Carbide |