Steel 1060
SteelSteel 1060 reference cutting data for setup planning.
Calculate with this material| Category | Steel |
|---|---|
| Cutting speed range | 35-120 m/min |
| Recommended speed | 75 m/min |
| Chip load (small) | 0.03 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.07 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.1 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.2 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1.8 mm |
| Hardness | 180-260 HB |
| Density | 7.85 g/cm³ |
| Machinability | Good |
| Coolant | Flood coolant |
| Tool material | Carbide |