Titanium Ti-6Al-4V
TitaniumLow thermal conductivity, use flood coolant
Calculate with this material| Category | Titanium |
|---|---|
| Cutting speed range | 30-60 m/min |
| Recommended speed | 45 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.08 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.1 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.2 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1 mm |
| Hardness | 32 HRC |
| Density | 4.43 g/cm³ |
| Machinability | Challenging |
| Coolant | Flood coolant mandatory |
| Tool material | Carbide |