Aluminum 5083
AluminumMarine-grade aluminum, stable cutting
Calculate with this material| Category | Aluminum |
|---|---|
| Cutting speed range | 180-420 m/min |
| Recommended speed | 260 m/min |
| Chip load (small) | 0.05 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.1 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.14 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.4 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2.8 mm |
| Hardness | 75 HB |
| Density | 2.66 g/cm³ |
| Machinability | Excellent |
| Coolant | Mist coolant |
| Tool material | Carbide |