Aluminum 6061
AluminumExcellent machinability, use high speeds
Calculate with this material| Category | Aluminum |
|---|---|
| Cutting speed range | 200-500 m/min |
| Recommended speed | 300 m/min |
| Chip load (small) | 0.05 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.1 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.15 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.5 mm |
| Depth of cut (roughing) | 3 mm |
| Hardness | 95 HB |
| Density | 2.7 g/cm³ |
| Machinability | Excellent |
| Coolant | Mist or flood coolant |
| Tool material | Carbide |