Aluminum 7075
AluminumHarder than 6061, reduce speed slightly
Calculate with this material| Category | Aluminum |
|---|---|
| Cutting speed range | 150-400 m/min |
| Recommended speed | 250 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.08 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.12 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.3 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2.5 mm |
| Hardness | 150 HB |
| Density | 2.81 g/cm³ |
| Machinability | Very good |
| Coolant | Mist coolant |
| Tool material | Carbide |