Bronze C932
BrassBearing bronze, watch built-up edge
Calculate with this material| Category | Brass |
|---|---|
| Cutting speed range | 80-220 m/min |
| Recommended speed | 150 m/min |
| Chip load (small) | 0.04 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.08 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.14 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.25 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1.8 mm |
| Hardness | 65 HB |
| Density | 8.9 g/cm³ |
| Machinability | Good |
| Coolant | Light oil |
| Tool material | Carbide |