Copper
CopperSoft and gummy, use sharp polished tools
Calculate with this material| Category | Copper |
|---|---|
| Cutting speed range | 100-300 m/min |
| Recommended speed | 200 m/min |
| Chip load (small) | 0.05 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.1 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.15 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.3 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2 mm |
| Hardness | 70 HB |
| Density | 8.96 g/cm³ |
| Machinability | Moderate |
| Coolant | Light oil or mist |
| Tool material | Polished carbide |