Nylon 6
PlasticControl heat to reduce smearing
Calculate with this material| Category | Plastic |
|---|---|
| Cutting speed range | 180-450 m/min |
| Recommended speed | 280 m/min |
| Chip load (small) | 0.06 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.12 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.2 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.4 mm |
| Depth of cut (roughing) | 3 mm |
| Hardness | Rockwell R110 |
| Density | 1.14 g/cm³ |
| Machinability | Good |
| Coolant | Air blast |
| Tool material | Polished carbide |