Steel 1045
SteelMedium carbon steel, good general purpose
Calculate with this material| Category | Steel |
|---|---|
| Cutting speed range | 60-150 m/min |
| Recommended speed | 100 m/min |
| Chip load (small) | 0.05 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.1 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.15 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.3 mm |
| Depth of cut (roughing) | 2 mm |
| Hardness | 170-220 HB |
| Density | 7.85 g/cm³ |
| Machinability | Good |
| Coolant | Flood coolant |
| Tool material | Carbide / HSS |