Tool Steel A2
SteelAir-hardening tool steel
Calculate with this material| Category | Steel |
|---|---|
| Cutting speed range | 25-60 m/min |
| Recommended speed | 40 m/min |
| Chip load (small) | 0.02 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.05 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.08 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.1 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1 mm |
| Hardness | 235 HB |
| Density | 7.86 g/cm³ |
| Machinability | Fair |
| Coolant | High-flow coolant |
| Tool material | Carbide |