Titanium Grade 23
TitaniumTitanium Grade 23 reference cutting data for setup planning.
Calculate with this material| Category | Titanium |
|---|---|
| Cutting speed range | 18-60 m/min |
| Recommended speed | 35 m/min |
| Chip load (small) | 0.02 mm/tooth |
| Chip load (medium) | 0.05 mm/tooth |
| Chip load (large) | 0.08 mm/tooth |
| Depth of cut (finishing) | 0.1 mm |
| Depth of cut (roughing) | 1 mm |
| Hardness | 28-40 HRC |
| Density | 4.6 g/cm³ |
| Machinability | Difficult |
| Coolant | Flood coolant mandatory |
| Tool material | Carbide |